Trasa bardzo łatwa

Spływ Wdą Czarna Woda – Młynki 33 km

Odwiedzin
TYP WYCIECZKI: 2-dniowa
REGION: Kociewie
Czas trwania: 2 dni
Długość trasy: 33 km
Trudność: Trasa bardzo łatwa |
Rzeka:Wda
Trasa:Czarna Woda – Młynki
Odległość:33 km (2 dni)
Trudność:BARDZO ŁATWA(*) – bez żadnych przeszkód w nurcie
Dla kogo:Dla wszystkich, polecamy szczególnie dla rodzin z dziećmi i początkujących kajakarzy
Sprzęt:Dowolne kajaki i canoe, można pływać z bagażami
Przenoski:Brak
Atrakcje: Piękne kociewskie krajobrazy, lasy Borów Tucholkich, łąki i pola.

Mapa

Trasa

Kajaki wodujemy na Przystani kajakowej Kajakarnia. Znadziemy tu wygodne zejscie do wody i pomosty z których można zwodowac kajaki.

Start
Koniec

Spływ rozpoczynamy w Czarnej Wodzie. Płynąc pod wiaduktem kolejowym oraz położonym obok mostem drogowym rzeka przyspiesza. jest też tam sporo kamieni, o które przy niskim stanie wody możemy zahaczyć.  Po kilkuset metrach wypływamy z miejscowości i wpływamy na tereny lasów i pól. Rzeka na tym odcinku jest szeroka, niezbyt głęboka i bez przeszkód w nurcie.  Dopływając do Zimnych Zdrojów mijamy po prawej stronie dzikie pole biwakowe. To otoczona lasem polanka z miejscem na ognisko i starym rozpadającym się drewnianym stołem.  Można się tu zatrzymać na krótki postój. Należy pamiętać, aby nie zostawić po sobie śmieci. Po ok 400 m dopływamy do mostu. Zaraz za mostem po prawej jest mała przystań z wiatą i ławkami.

7,2 km

Znajdujemy się w miejscowości Zimne Zdroje. Płynąc dalej łatwą trasą, po ok 2 km dopływamy do Campingu Wyzwanie. Rzeka nadal jest spokojna i niezbyt głeboka.

2 km

Miejsce jest oznakowane. Mamy tu ładną plażę do wyciągania kajaków oraz pomost. Wychodzimy na duże, dobrze zagospodarowane pole biwakowe. Są tu Wiaty, grilownie, miejsca na ogniska, oraz pełen węzeł sanitarny. Płynąc dalej wśród łąk i pól dopływamy do mostu w Czubku. Zaraz za nim po lewej stronie mamy pomost i małą przystań z wiatami i mijescem na ognisko.

3,8 km

Na ttym odcinku nurt jest spokojny, rzeka Wda ma głębokość od 0,5 do 1 metra. Woda jest przezroczysta i widać piaszczyste dno. Brzegi porastają olchy i sosny. Rzeka wije się i leniwie płynie przez 3 km aż do Przystani kajakowej i Pola biwakowego Czarne. Tuż za mostem drogowym znajduje się idealne miejsce do wodowania kajaków. Tu kończymy spływ. Wodowanie i odbieranie kajaków jest płatne.

3 km

Rzeka na tym odcinku jest szeroka, niezbyt głęboka i bez przeszkód w nurcie. Płyniemy wśród pól, łąk i lasów. Po ok 4 km dopływamy do drewnianego mostu. Za starym drewnianym mostem prowadzącym z Leśniczówki Sowi Dół do Młyńska, po lewej stronie znajduje się nie lada atrakcja, pole biwakowe z prawdziwymi indiańskimi tipi. Właściciele na pewno uraczą Was ciekawymi historiami. Można tu przenocować rozbijając własny namiot lub wykupując nocleg w tipi. Warto !!! Wrażenia są niezapomniane.

4 km

Wyruszając, możemy cieszyć się spokojnym płynięciem, nie napotykając żadnych przeszkód. Po około 5 km dotrzemy do mostu drogowego Osowo Leśne. Przed mostem znajduje się dogodne miejsce do wyciągania kajaków, a także niewielka polanka. Brak tu infrastruktury kajakowej.

5 km

Na przystani Osowo Leśne warto zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć dwie ciekawe atrakcje. Pierwsza z nich to Pomnik Jana Pawła II, który upamiętnia jego pobyt w tym urokliwym miejscu. Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, przy drodze asfaltowej, znajduje się przystanek autobusowy o nazwie “PRZYSTANEK KOCIEWIE”, ozdobiony pięknymi grafikami przedstawiającymi zwierzęta charakterystyczne dla kociewskiej krainy.

W przypadku chęci zrobienia zakupów, należy podjąć krótki spacer o długości około 1,5 kilometra do urokliwej miejscowości Osowo Leśne, gdzie mieści się lokalny sklepik. Podczas tego spaceru warto zahaczyć o kolejną atrakcję – Stary Cmentarz Ewangelicki, położony w lesie niemal przy głównej drodze. To miejsce emanuje atmosferą historii i zapewnia spokojną przystań na chwilę zadumy. W Osowie Leśnym znajduje się także bardzo ciekawa atrakcja polecana szczególnie dzieciom: RANCZO ZBYROZA z alpakami i masą innych zwierząt.Warto je odwiedzić.

Na trasie kajakowej między Osowem Leśnym a Młynkami rzeka Wda poprowadzi Cię przez różnorodne tereny, takie jak pola, łąki i Bory Tucholskie. Rzeka nie jest zbyt głęboka, a nurt wolny, co sprawia, że jest to idealna trasa dla każdego, niezależnie od poziomu doświadczenia. Mijając malownicze widoki i spokojne zakola rzeki, zapomnisz o cywilizacji i zatracisz się w naturalnym pięknie otaczającej przyrody. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą oderwać się od codziennego zgiełku i cieszyć się spokojem na wodzie. Gdy zobaczysz most drogowy, oznacza to, że dopłynąłeś do Młynków. Miejsce do wysiadania znajduje się za mostem po prawej stronie.

6 km