Trasa bardzo łatwa

Spływ Wierzycą Pogódki – Czarnocin 10 km

Odwiedzin
TYP WYCIECZKI: 1-dniowa
REGION: Kociewie
Czas trwania: 3 h
Długość trasy: 10 km
Trudność: Trasa bardzo łatwa |
Rzeka:Wierzyca
Trasa:Pogódki – Czarnocin
Odległość:10 km (ok 3 h)
Trudność:BARDZO ŁATWA(*)(bez przeszkód w nurcie), wpływ rzeki Wietcisy w lewej strony.
Dla kogo:Dla wszystkich, polecamy szczególnie dla rodzin z dziećmi i początkujących kajakarzy
Sprzęt:Dowolne kajaki i canoe, można pływać z bagażami
Przenoski:Brak,
Atrakcje: Piękne kociewskie krajobrazy, lasy łąki i pola.

Mapa

Trasa

Kajaki wodujemy na przystani kajakowej położonej w centrum Wsi.

Start
Koniec

Rozpoczynając spływ zostawiamy za sobą Pogódki i  po kilkunastu minutach wpływamy w zalesione tereny. Rzeka na tym krótkim kilometrowym odcinku wygląda bardzo atrakcyjnie. Wypływamy z lasu i po prawej stronie na wzgórzach widzimy zabudowania gospodarcze. Oznacza to, że dopływamy do kolejnego mostu drogowego. Za mostem drogowym Pogódki – Jaroszewy zaraz po lewej stronie jest przystań kajakowa na której można zwodować kajaki lub zrobić sobie krótką przerwę.

2 km

Od tego miejsca rzeka zaczyna płynąć szeroką doliną pełną łąk i znajdujących się w oddali lasów. Brzegi rzeki na tym etapie wolne od drzew pozwalają w pełni delektować się pięknymi krajobrazami. W oddali po prawej widać zabudowania miejscowości Jaroszewy. Przez ok 4 km płyniemy wśród łąk na które w dowolnym momencie można wysiąść i zrobić sobie przerwę.

Gdy z prawej strony pojawiają się sosnowe lasy można zacząć się rozglądać za miejscami na nocelg, których tu nie brakuje. Znajdujemy się na wysokości Jaroszew. Do miejscowości polnymi drogami mamy ok. 1 km. Po kilkuset metrach wpływamy na niegościnne podmokłe tereny. Ten bagienny kawałek jest ostoją dzikiego ptactwa i zwierząt. Płyniemy wśród trzcinowisk. Rzeka wije się, a brzegi są podmokłe.

Kończą się tereny bagienne a po lewej stronie do Wierzycy wpływa Wietcisa stanowiąca szlak kajakowy długości 25 km od wsi Lubieszyn. Płynąc Wierzycą należy trzymać się prawej strony.  Po kilkuset metrach dopływamy do kolejnego mostu drogowego Skarszewy – Czarnocin.  Kawałek dalej po lewej stronie jest Przystań Kajakowa w Czarnocinie.

8 km

Tu przy pomoście znajduje się mała piaszczsta plaża, przy której można wyciągnąc kajaki.