Kociewie

rzeka Wda

Odwiedzin
KATEGORIA: Rzeki
POŁOŻENIE: Kociewie

Wda

Wda to jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Spokojny nurt, spora szerokość, niewielka głębokość i brak przeszkód powodują, że rzeka idealnie nadaje się dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi. Rzeka płynie zdala od dużych aglomeracji miejskich, przez Wdzydzki i Wdecki Park Krajobrazowy, oraz Bory Tucholskie.

Szlak Wdy został w 2020 r. oznakowany, wybudowano także stanice, przystanie i przenoski.

Opis szlaku

  • długość szlaku: 193 km
  • dni spływu : 10
  • Trudność: rzeka łatwa
  • Przenoski: 11
  • Szczegółowy opis całego szlaku: kajaki.STG
  • Opis szlaku na terenie Kociewia: SZLAK KAJAKOWY WDA

Górny odcinek rzeki od jeziora Wieckiego do Lipusza jest nieco trudniejszy. Tam rzeka jest węższa i w nurcie można spotkać zwalone drzewa. Rzeka jest jednak płytka i pływanie po tych odcinkach nie jest niebezpieczne.

Najpopularniejszym odcinkiem szlaku jest trasa od Lipusza do Tlenia. To łatwa i przyjemna trasa. Biegnie przez jeziora Wdzydzkie, oraz Bory Tucholskie. Od Czarnej Wody rzeka wpływa na tereny Kociewia i Borów Tuchlskich. Tak już będzie aż do Tlenia. Stąd w ciągu dwóch dni można dotrzeć do Świecia, gdzie Wda mijając zamek, wpływa do Wisły.

W okolicach Czarnej Wody, czyli połowy szlaku, wybudowano ciekawą budowlę hydrotechniczną – Kanał Wdy, który nawadnia suche tereny Borów Tucholskich i również może stanowić szlak kajakowy.

MAPA SZLAKU WDY

tekst i zdjęcia: kajaki.STG – wypożyczalnia kajaków