Trasa bardzo łatwa

Spływ Wdą Czarne – Młynki 16 km

Odwiedzin
TYP WYCIECZKI: 1-dniowa
REGION: Kociewie
Czas trwania: ok 4-5 h
Długość trasy: 16 km
Trudność: Trasa bardzo łatwa |
Rzeka:Wda
Trasa:Czarne – Młynki
Odległość:16 km (ok 4-5 h)
Trudność:BARDZO ŁATWA(*) – bez żadnych przeszkód w nurcie
Dla kogo:Dla wszystkich, polecamy szczególnie dla rodzin z dziećmi i początkujących kajakarzy
Sprzęt:Dowolne kajaki i canoe, można pływać z bagażami
Przenoski:Brak
Atrakcje: Piękne kociewskie krajobrazy, lasy Borów Tucholkich, łąki i pola.

Mapa

Trasa

Rozpoczynamy spływ wodując kajaki przy moście na małej plaży. Należy ona do pola biwakowego Czarne. Wodowanie i odbieranie kajaków jest tu płatne. Odkrywając uroki tej trasy kajakowej, można jednocześnie delektować się pięknem przyrody i bogactwem kulturowym tego regionu.

Start
Koniec

Rozpoczynamy spływ. Rzeka na tym odcinku jest szeroka, niezbyt głęboka i bez przeszkód w nurcie.

Płyniemy wśród pól, łąk i lasów.

Po ok 4 km dopływamy do drewnianego mostu. Za starym drewnianym mostem prowadzącym z Leśniczówki Sowi Dół do Młyńska, po lewej stronie znajduje się nie lada atrakcja, pole biwakowe z prawdziwymi indiańskimi tipi. Warto przycumować, wyciągnąć kajaki i zrobić sobie przerwę. Właściciele na pewno uraczą Was ciekawymi historiami. Można tu przenocować rozbijając własny namiot lub wykupując nocleg w tipi. Warto !!! Wrażenia są niezapomniane.

4 km

Wyruszając, możemy cieszyć się spokojnym płynięciem, nie napotykając żadnych przeszkód.

Po około 5 km dotrzemy do mostu drogowego Osowo Leśne. Przed mostem znajduje się dogodne miejsce do wyciągania kajaków, a także niewielka polanka. Brak tu infrastruktury kajakowej.

5 km

Na przystani Osowo Leśne warto zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć dwie ciekawe atrakcje. Pierwsza z nich to Pomnik Jana Pawła II, który upamiętnia jego pobyt w tym urokliwym miejscu. Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, przy drodze asfaltowej, znajduje się przystanek autobusowy o nazwie “PRZYSTANEK KOCIEWIE”, ozdobiony pięknymi grafikami przedstawiającymi zwierzęta charakterystyczne dla kociewskiej krainy.

W przypadku chęci zrobienia zakupów, należy podjąć krótki spacer o długości około 1,5 kilometra do urokliwej miejscowości Osowo Leśne, gdzie mieści się lokalny sklepik. Podczas tego spaceru warto zahaczyć o kolejną atrakcję – Stary Cmentarz Ewangelicki, położony w lesie niemal przy głównej drodze. To miejsce emanuje atmosferą historii i zapewnia spokojną przystań na chwilę zadumy. W Osowie Leśnym znajduje się także bardzo ciekawa atrakcja polecana szczególnie dzieciom: RANCZO ZBYROZA z alpakami i masą innych zwierząt.Warto je odwiedzić.

 

Na trasie kajakowej między Osowem Leśnym a Młynkami rzeka Wda poprowadzi Cię przez różnorodne tereny, takie jak pola, łąki i Bory Tucholskie. Rzeka nie jest zbyt głęboka, a nurt wolny, co sprawia, że jest to idealna trasa dla każdego, niezależnie od poziomu doświadczenia. Mijając malownicze widoki i spokojne zakola rzeki, zapomnisz o cywilizacji i zatracisz się w naturalnym pięknie otaczającej przyrody. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą oderwać się od codziennego zgiełku i cieszyć się spokojem na wodzie. Gdy zobaczysz most drogowy, oznacza to, że dopłynąłeś do Młynków. Miejsce do wysiadania znajduje się za mostem po prawej stronie.

6 km