Trasa bardzo łatwa

Spływ Wdą Czubek – Osowo Leśne 12 km

Odwiedzin
TYP WYCIECZKI: 1-dniowa
REGION: Kociewie
Czas trwania: ok 3 h
Długość trasy: 12 km
Trudność: Trasa bardzo łatwa |
Rzeka:Wda
Trasa:Czubek – Osowo Leśne
Odległość:12 km (ok 3 h)
Trudność:BARDZO ŁATWA(*) – bez żadnych przeszkód w nurcie
Dla kogo:Dla wszystkich, polecamy szczególnie dla rodzin z dziećmi i początkujących kajakarzy
Sprzęt:Dowolne kajaki i canoe, można pływać z bagażami
Przenoski:Brak
Atrakcje: Piękne kociewskie krajobrazy, lasy Borów Tucholkich, łąki i pola.

Mapa

Trasa

Kajaki wodujemy na Przystani kajakowej Czubek.

Start
Koniec

Rozpoczynamy spływ wodując kajaki przy dwupoziomowym pomoście lub położonej obok małej piaszczystej plaży. Nurt jest spokojny, rzeka Wda ma tu głębokość od 0,5 do 1 metra. Woda jest przezroczysta i widać piaszczyste dno. Brzegi porastają olchy i sosny. Rzeka wije się i leniwie płynie przez 3 km aż do Przystani kajakowej i Pola biwakowego Czarne. Tuż za mostem drogowym znajduje się idealne miejsce do wodowania kajaków.

3 km

Rzeka na tym odcinku jest szeroka, niezbyt głęboka i bez przeszkód w nurcie. Płyniemy wśród pól, łąk i lasów. Po ok 4 km dopływamy do drewnianego mostu. Za starym drewnianym mostem prowadzącym z Leśniczówki Sowi Dół do Młyńska, po lewej stronie znajduje się nie lada atrakcja, pole biwakowe z prawdziwymi indiańskimi tipi. Warto przycumować, wyciągnąć kajaki i zrobić sobie przerwę. Właściciele na pewno uraczą Was ciekawymi historiami. Można tu przenocować rozbijając własny namiot lub wykupując nocleg w tipi. Warto !!! Wrażenia są niezapomniane.

4 km

Płynąc dalej nie napotkamy żadnych przeszkód. Po ok 5 km dopływamy do mostu drogowego w Osowie Leśnym. Przed mostem znajduje się miejsce do wyciągania kajaków, oraz mała polanka. Brak tu infrastruktury kajakowej. Znajdują się za to dwie atrakcje: Pomnik Jana Pawła II – uwieczniający jego pobyt w tym miejscu, a ok 100 m dalej, przy drodze asfaltowej przystanek autobusowy PRZYSTANEK KOCIEWIE – z pięknymi kociewskim grafikami zwierząt. Jeśłi chcecie coś kupić musicie zrobić ok 1,5 km spacer do miejscowości Osowo Leśne, gdzie znajduje się lokalny sklepik. Po drodze możecie odwiedzić kolejna atrakcję : Stary cmentarz ewangelicki położony w lesie.

5 km