Trasa bardzo łatwa

Spływ Wdą Czarna Woda – Czarne 16 km

Odwiedzin
TYP WYCIECZKI: 1-dniowa
REGION: Kociewie
Czas trwania: ok 4-5 h
Długość trasy: 16 km
Trudność: Trasa bardzo łatwa |
Rzeka:Wda
Trasa:Czubek – Osowo Leśne
Odległość:16 km (ok 4-5 h)
Trudność:BARDZO ŁATWA(*) – bez żadnych przeszkód w nurcie
Dla kogo:Dla wszystkich, polecamy szczególnie dla rodzin z dziećmi i początkujących kajakarzy
Sprzęt:Dowolne kajaki i canoe, można pływać z bagażami
Przenoski:Brak
Atrakcje: Piękne kociewskie krajobrazy, lasy Borów Tucholkich, łąki i pola.

Mapa

Trasa

Kajaki wodujemy na Przystani kajakowej Kajakarnia. Znadziemy tu wygodne zejscie do wody i pomosty z których można zwodowac kajaki.

Start
Koniec

Spływ rozpoczynamy w Czarnej Wodzie. Płynąc pod wiaduktem kolejowym oraz położonym obok mostem drogowym rzeka przyspiesza. jest też tam sporo kamieni, o które przy niskim stanie wody możemy zahaczyć.  Po kilkuset metrach wypływamy z miejscowości i wpływamy na tereny lasów i pól. Rzeka na tym odcinku jest szeroka, niezbyt głęboka i bez przeszkód w nurcie.  Dopływając do Zimnych Zdrojów mijamy po prawej stronie dzikie pole biwakowe. To otoczona lasem polanka z miejscem na ognisko i starym rozpadającym się drewnianym stołem.  Można się tu zatrzymać na krótki postój. Należy pamiętać, aby nie zostawić po sobie śmieci. Po ok 400 m dopływamy do mostu. Zaraz za mostem po prawej jest mała przystań z wiatą i ławkami.

7,2 km

Znajdujemy się w miejscowości Zimne Zdroje. Płynąc dalej łatwą trasą, po ok 2 km dopływamy do Campingu Wyzwanie. Rzeka nadal jest spokojna i niezbyt głeboka.

2 km

Miejsce jest oznakowane. Mamy tu ładną plażę do wyciągania kajaków oraz pomost. Wychodzimy na duże, dobrze zagospodarowane pole biwakowe. Są tu Wiaty, grilownie, miejsca na ogniska, oraz pełen węzeł sanitarny. Płynąc dalej wśród łąk i pól dopływamy do mostu w Czubku. Zaraz za nim po lewej stronie mamy pomost i małą przystań z wiatami i mijescem na ognisko.

3,8 km

Na ttym odcinku nurt jest spokojny, rzeka Wda ma głębokość od 0,5 do 1 metra. Woda jest przezroczysta i widać piaszczyste dno. Brzegi porastają olchy i sosny. Rzeka wije się i leniwie płynie przez 3 km aż do Przystani kajakowej i Pola biwakowego Czarne. Tuż za mostem drogowym znajduje się idealne miejsce do wodowania kajaków. Tu kończymy spływ. Wodowanie i odbieranie kajaków jest płatne.

3 km