Trasa łatwa

Spływ Wietcisą Skarszewy – Czarnocin 6,5 km

Odwiedzin
TYP WYCIECZKI: 1-dniowa
REGION: Kociewie
Czas trwania: 2-3 h
Długość trasy: 6,5 km
Trudność: Trasa łatwa |
Rzeka:Wietcisa
Trasa:Skarszewy – Czarnocin
Odległość:6,5 km (ok 2-3 h)
Trudność:TRASA ŁATWA **, lekko uciażliwa, kilka przeszkód, płytko, wartki nurt, kamienisty jaz
Dla kogo:Osoby mające troszkę doświadczenia kajakarskiego, warto być wysportowanym (trzeba się nisko pochylać, wychodzić z kajaka na wodzie i przenosić go na kłodach), można pływac z dziećmi – jest płytko.
Sprzęt:najlepiej kajaki jednoosobwe, ale dwóki też dają rade.
Przenoski:Jedna – Młyn
Atrakcje: Piękne kociewskie krajobrazy, głównie płyniemy w terenie zalesionym. Mały uskok wodny (jaz), który można przepłynąć.

Mapa

Trasa

Kajaki wodujemy na przystani kajakowej położonej w centrum Skarszew zaraz przy boisku piłkarskim. Przed spływem można udać się do pobliskich sklepów, zwiedzić stare miasto z pozostałościami zamku krzyżackiego oraz murów obronnych.

Start
Koniec

Już od początku nurt Wietcisy jest wartki, a rzeka wąska i płytka. Po ok 300 m przepływamy pod mostem drogowym. Po prawej i lewej mijamy domostwa. Co jakiś czas w nurt rzeki wchodzą małe pomosty. Gdy przepływamy pod małym mostem, to znak, że opuszczamy Skarszewy. Rzeka płynie cały czas szybko, wijąc się wśród drzew i łąk. Dopływamy do starego młyna. Możemy obejrzeć nie używane już jazy i zastawki. Kawałek dalej po prawej, naprzeciwko zabudowań młyna stoi pomost. należy do niego przybić i wyciągnąć kajaki.

3 km

Po przeniesieniu kajaków drogą ok 50m wodujemy jez za mostem z zastawkami. Za przenoską rzeka wyraźnie przyspiesza. Płyniemy w terenie zalesionym. Jest dziko i pięknie. kilka drobnych przeszkód w płytkiej wodzie nie stanowi problemu. Dopływamy do mostu drogowego. Za nim znajduje się stary jaz – trzeba płynąć ostrożnie. Po ok 400 m dopływamy do Wierzycy. Należy popłynąć w lewo. Płyniemy pod mostem drogowym i po ok 100 m dopływamy do przystani.

3,5 km

Tu przy pomoście znajduje się mała piaszczsta plaża, przy której można wyciągnąć kajaki.