Trasa średnia

Spływ Wierzycą Klonówka – Pelplin 16 km

Odwiedzin
TYP WYCIECZKI: 1-dniowa
REGION: Kociewie
Czas trwania: 6-8 h
Długość trasy: 16 km
Trudność: Trasa średnia |
Rzeka:Wierzyca
Trasa:Klonówka – Pelplin
Odległość:16 km (ok 6-8 h)
Trudność:ŚREDNIA(***), sporo zwalonych drzew, czasem głęboko i bystry nurt.
Dla kogo:Osoby mające już większe doświadczenie kajakarskie, posiadające umiejętnosć sterowania kajakiem, wysportowane (trzeba się nisko pochylać, wychodzić z kajaka na wodzie i przenosić go na kłodach)
Sprzęt:Na tej trasie polecamy pływanie w kajakach jednoosobowych bez bagażu.
Przenoski:Brak przenosek na elektrowniach, możliwe przenoski na zwalonych drzewach
Atrakcje:Piękne kociewskie krajobrazy, dzika przyroda. rzeka bardzo meandruje, w nurcie niedaleko Pelplina znajduje się “Diabelski Kamień”.

Mapa

Trasa

Spływ rozpoczynamy na Przystani kajakowej w Klonówce.

Start
Koniec

FILM Z TRASY: KLONÓWKA-RAJKOWSKI MŁYN

Odcinek rzeki pomiędzy Klonówką, a autostradą A1 nie jest zbyt łatwy. Sporo tu powalonych pni w nurcie, rzeka płynie wartko. Możliwe przenoski na zwalonych drzewach w poprzek rzeki. Piękny, ale wymagający odcinek rzeki.

Rzeka się na chwilę uspokaja – na tym odcinku Wierzyca została uregulowana. Najpierw płyniemy wzdłuż drogi, potem przepływamy po mostem i za chwilę ponownie wpływamy w tereny zalesione.

Rzeka wije się płynąc wśród pól, łąk i lasów. Z reguły lasy są po lewej a pola i łąki po prawej. Wysokie piaszczyste brzegi utrudniają wysiadanie.

Gdy miniemy most drogowy kawałek dalej czeka na nas przystań kajakowa.

4,5 km

Czekający nas 12 kilometrowy odcinek rzeki jest dość wymagający. Rzeka na całej długości bardzo się wije i mimo, że już na starcie widać wiatrak stojące w Pelplinie, to trzeba poświęcić prawie 4 godziny na pokonanie trasy. Mogą się zdarzyć przenoski na zwalonych w poprzek rzeki drzewach.

FILM Z TRASY RAJKOWSKI MŁYN – PELPLIN

Rzeka na tym odcinku płynie szerokim wartkim nurtem przez pola łąki i lasy. Brzegi często porośnięte są drzewami, które wchodzą w nurt tworząc ciekawe przeszkody.

Generalnie trasa w wielu miejscach jest łatwa.  Wokoło otacza nas piękna przyroda.

Od czasu do czasu trafiają się porządne zwałki, przy których nurt bardzo przyspiesza i robi się niebezpiecznie.

Zbliżając się do Pelplina po lewej stronie  w nurcie można wypatrzeć sporej wielkości głaz zwany Diabelskim Kamieniem. Według podania diabeł niósł go, by zniszczyć katedrę w Pelplinie, ale nie zdążył tego zrobić przed porannym biciem dzwonów i upuścił głaz do rzeki.

Dopływając do Pelplina przepływamy pod sporej wielkości betonowym mostem, którą biegnie obwodnica miasta. o 300 m dopływamy do drewnianego mostu, niezbyt wysoki, więc przepływać pod nim należy ostrożnie.

Zaraz po prawej znajduje się miejsce gdzie można przycumować kajak. Tu można zakończyć spływ. Płynąc dalej wpływamy na teren miasta. trzymając się prawego brzegu rzeki dopływamy do przenoski.

 

12,5 km

Po minięciu drewnianego mostu, wysiadamy zaraz za nim po prawej stronie.