Trasa średnia

Spływ Wierzycą Bączek – Starogard 16 km

Odwiedzin
TYP WYCIECZKI: 1-dniowa
REGION: Kociewie
Czas trwania: 6-7 h
Długość trasy: 16 km
Trudność: Trasa średnia |
Rzeka:Wierzyca
Trasa:Bączek – Starogard
Odległość:16 km (ok 6-7 h)
Trudność:ŚREDNIA(***),(zwalone drzewa w nurcie, bystrza)
Dla kogo:Osoby mające już większe doświadczenie kajakarskie, posiadające umiejętnosć sterowania kajakiem, wysportowane (trzeba się nisko pochylać, wychodzić z kajaka na wodzie i przenosić go na kłodach)
Sprzęt:Na tej trasie polecamy pływanie w kajakach jednoosobowych bez bagażu.
Przenoski:jedna przenoska na elektrowni w Nowej Wsi (120m). Mogą się zdarzyć przenoski na zwalonych w poprzek rzeki drzewach.
Atrakcje: Odcinki rzeki o pięknym dzikim charakterze

Mapa

Trasa

Kajaki wodujemy na małej polanie przy bystrzu.

Start
Koniec

300m dalej rzeka zaczyna sprawdzać nasze umiejętności. Nurt jest tu pełen zwalonych drzew. To dosyć trudny odcinek. W zależności od poziomu rzeki niektóre przeszkody wymagają wyjścia z kajaka, inne można przepłynąć. Chwilami rzeka pozwala nam odetchnąć, by za moment zaskoczyć nową partią przeszkód. Tak już będzie przez następne 6 km. Gdy przepłyniemy nad zieloną rurą biegnącą w poprzek rzeki oznacza, że zostało nam 25 min do Kręgskiego Młyna. Dopływamy do mostu drogowego. Aktualnie jest w remoncie więc prosimy o szczególną uwagę przepływając obok niego.  Za mostem po prawej stronie widzimy małą zatoczkę. To kajakowe pole biwakowe.  W tym miejscu moża zrobić sobie przerwę.

 

 

7,2 km

Rzeka za mostem zwalnia. Po chwili dopływamy do starego wiaduktu kolejowego. Jest wyposażony w chwyty do wspinaczki, a górą biegnie rowera ścieżka. Można się zatrzymać przy moście i wdrapując n agóre podziwiać okolicę. Płynąc dalej wpływamy na rozlewisko. Rzeka zwalnia i widocznie się poszerza. Konieczność wiosłowania rekompensują widoki. Dzikie ptactwo, drzewa rosnące po środku rozlewiska, tworzą niezapomniany klimat. Tak będzie przez następne 2,5 km. Pod koniec rozlewiska po lewej znajduje się Przystań kajakowa Żabno.

3,0 km

Naprzeciwko przystani, po drugiej stronie rozlewiska znajduje się przenoska kajakowa. To mała piaszczysta plaża słabo widoczna i niezbyt dobrze oznakowana.

0,5 km

Po wyciągnięciu kajaków wciągamy je na małą górkę i potem szutrową ścieżką w dół ciagniemy ok 150 m do wiaduktu kolejowego. Kajaki wodujemy pod wiaduktem lub kawałek dalej przy pomoście. Pozostało nam 5 km do Starogardu. 100m za wiaduktem po prawej stronie ujście rzeki Piesienicy – szlaku kajakowego o długości 17 km od jez. Niedackiego, dostępnego na całej długości jedynie przy bardzo wysokim stanie wody. Po chwili po prawej pojawiają się zabudowania Nowej Wsi. Rzeka płynie wśród starych drzew, których gałęzie zwisaja nisko nad nurtem. W nurcie od czasu do czasu zwalone drzewa, które trzeba omijać. Wpływamy do Starogardu. Widać budynki. Mijamy mały mostek, to znak, że powoli zbliżamy się do Starogardu. Gdy przepłyniemy kolejny mostek,a potem most drogowy to znak, że pozostało 500m do końca trasy. Kończymy przy pomoście po lewej stronie.

5,3 km