Wda Wierzyca Wietcisa Radunia Słupia Bałtyk
OPIS RZEKI WDY


Wda jest rzeką o charakterze nizinnym. Długość rzeki wynosi 198 km. Dno rzeki jest piaszczyste, z licznie występującymi głazami narzutowymi w korycie. Rzeka silnie meandruje, przerzucając swoje wody z jednej strony doliny na drugą. Ze względu na swą zmienność (od górskiego potoku do szerokiej, wolno płynącej rzeki), zakola, często wysokie a miejscami urwiste, zalesione brzegi oraz przełomy, stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych w kraju szlaków kajakowych.

Ponad 30% długości rzeki Wdy leży na obszarach objętych ochroną przyrody. Są to tereny parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody:

- Wdzydzki Park Krajobrazowy

- Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne w Odrach

- Rezerwat przyrody Krzywe Koło w Pętli Wdy


JEDNODNIOWE TRASY KAJAKOWE


WD01

Trasa:

Odległość:

Trudność:

Przenoski:

Atrakcje:

Lipusz (Młyn) - Loryniec (Most drogowy)

20 km ( 8h)

łatwa (**)

brak

Wdzydzki Park Krajobrazowy

OPIS TRASY:179,0

Lipusz - Młyn

Wpływamy na staw młyński z zastawką w Lipuszu. Konieczne jest przenoszenie kajaka przez drogę na odcinku 50 m lewa stroną.


179,5

Pole biwakowe

Pole biwakowe gdzie za zgodą właściciela można się rozbić lub wypożyczyć kajaki. Jest to dogodne miejsce do rozpoczęcia spływu.


176,4

Most drogowy

Betonowy most na trasie Kościerzyna - Chojnice (235). Nurt jest silniejszy. Spływ utrudniają wystające pale i kamienie. Wda wpływa do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.


175,3

Krugliniec - most drogowy173,0

Płocice - Most drogowy

Rzeka płynie wśród łąk. Zdarzają się płycizny.


171,5

Drewniany most

Drewniany most koło wsi Szwedzki Ostrów.


169,8

Drewniany Most169,6

Wpływ na j. Schodno

Rynnowe jezioro Schodno ma 71 ha, 7 m głębokości i 2 km długości. Wokół jeziora wiedzie ścieżka przyrodnicza, a we wsi jest zielona szkoła.


167,9

Pole biwakowe

Przy końcu jeziora Schodno, w lesie na piaszczystym brzegu urządzono pole biwakowe. Jezioro dalej się zawęża i przechodzi w rzekę o szybkim nurcie.


166,5

Wpływ rzeki Trzebiocha

Po lewej wpływa rzeczka Trzebiocha.


166,0

Loryniec - Most drogowy

Pod mostem nurt staje się wartki i trzeba uważać na wystające stalowe kołki. W miejscowości znajdują się sklepy gdzie można uzupełnić zapasy.


163,0

Czarlina - Most drogowy

Do Czarliny rzeka płynie szybko po kamienistym podłożu. Tereny są zalesione.


160,7

Wpływ na j. Słupinko

W tym miejscu trzeba uważać żeby nie pomylić szlaku i wpłynąć na jezioro Słupinko.


160,4

Most drogowy160,3

Wpływ na j. Radolne

Wpływ do jeziora Radolne. W zachodniej zatoce urządzono pole biwakowe. Dalej szlak Wdy prowadzi na wschód. Po wpłynięciu na jezioro kierujemy się w lewo. Płynąc wzdłuż brzegu po ok 2 km dopływamy do Wdzydz Kiszewskich.


158,4

Wdzydze Kiszewskie

Przy miejscowości Wdzydze Kiszewskie łączą się cztery jeziora. Od zachodu Radolnje, od północy Jeleń, od wschodu Gołuń, od południa Wdzydze tworząc tzw. "Morze Kaszubskie". Wdzydze łatwo rozpoznać po wysokiej drewnianej wieży widokowej, przy której znajduje się ośrodek PTTK z polem biwakowym, knajpą i porządnymi sanitariatami. Ze względu na marinę jachtową latem miejsce to jest pełne turystów. Warto tu zostać dłużej, wejść na wieżę oraz odwiedzić muzeum Kaszubskie.WD02

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Przenoski: 

Atrakcje: 

Wdzydze Kiszewskie - Borsk

9  km

bardzo łatwa (*) do średnia(***) przy dużym wietrze ( fala na jeziorze).

brak

Wieża widokowa oraz Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, zalesione wyspy na jeziorze Wdzydzkim, żeglarska knajpka na półwyspie Lipa,

OPIS TRASY:158,4

Wdzydze Kiszewskie

Przy miejscowości Wdzydze Kiszewskie łączą się cztery jeziora. Od zachodu Radolnje, od północy Jeleń, od wschodu Gołuń, od południa Wdzydze tworząc tzw. "Morze Kaszubskie". Wdzydze łatwo rozpoznać po wysokiej drewnianej wieży widokowej, przy której znajduje się ośrodek PTTK z polem biwakowym, knajpą i porządnymi sanitariatami. Ze względu na marinę jachtową latem miejsce to jest pełne turystów. Warto tu zostać dłużej, wejść na wieżę oraz odwiedzić muzeum Kaszubskie.


152,1

Borsk - śluza

Wypływając z Wdzydz należy kierować się na południe, gdzie znajduje się największe jezioro tego kompleksu z kilkoma dużymi wyspami. Po drodze możemy odwiedzić półwysep Lipa gdzie w barze można zjeść pyszny obiad.

Na samym południowym końcu po wschodniej stronie jeziora leży ośrodek Czarnowodzianka przy którym znajduje się ujście Wdy.


151,0

Borsk

Pod mostem na trasie Wdzydze - Wiele trzeba uważać na kamieniste bystrze. Borsk jest mała miejscowością gdzie stoi pięć dużych ośrodków wczasowych. Zachowało się również sporo zabytkowej drewnianej zabudowy. We wsi znajduje się sklep oraz przystanek autobusowy.WD03

Trasa:

Odległość:

Trudność:

Przenoski:

Atrakcje:

Borsk - Czarna Woda

20 km (7h)

łatwa (**) drobne przeszkody w nurcie,

dwie przenoski

Wysoki most kolejowy nad rzeką, Kamienne Kręgi w Odrach, mała elektrownia wodna i stawy hodowlane w Wojtalu, Pole do Paintballa na polu biwakowym w Czarnej Wodzie.

OPIS TRASY:151,0

Borsk - Most drogowy

Pod mostem na trasie Wdzydze - Wiele trzeba uważać na kamieniste bystrze. Borsk jest mała miejscowością gdzie stoi pięć dużych ośrodków wczasowych. Zachowało się również sporo zabytkowej drewnianej zabudowy. We wsi znajduje się sklep oraz przystanek autobusowy.


150,0

Drewniany most

50 m przed drewnianym mostem mija się z prawej przepust regulacyjny oraz pole biwakowe. Trzeba tu przenieść 20 m niżej do starorzecza Wdy. Rzeka jest wąska, o szybkim nurcie i kamienistym dnie.


147,4

Bąk - most drogowy

Po lewej stronie można zauważyć zabudowania wsi Bąk. W miejscowości znajdują się sklepy gdzie można uzupełnić zapasy.


145,4

Most kolejowy

Rzeka poszerza się do 5-7 m. Nurt rzeki lekko przyspiesza.


142,3

Miedzno - most

Z lewej można zauważyć pojawiające się zabudowania wsi Miedzno. Za wsią na skraju wysokiego lasu można dotrzeć do archeologicznego rezerwatu "Kręgi Kamienne". Rzeka za rezerwatem płynie malowniczą doliną. Jest coraz szersza a prąd prawie niewyczuwalny.


139,5

Wojtal - Elektrownia przenoska

W miejscowości znajduje się sklep o raz hodowla ryb gdzie można zakupić świeżą rybę lub zjeść smażoną na miejscu. Kajaki należy wodować po lewej stornie elektrowni i przenieść około 40 m aby móc kontynuować spływ.


138,4

Most drogowy

Rzeka staję się płytsza i szybsza. Występują tu podwodne głazy oraz mielizna.


137,2

Most kolejowy

Most kolejowy na trasie Kościerzyna - Bydgoszcz pod którym trzeba uważać na szybki nurt i wystające kamienie.


134,0

Klonowice - Most Betonowy133,0

Kładka

Metalowa kładka dla pieszych.


130,0

Czarna Woda - Most drogowy

Czarna Woda, most kolejowy, pod nim szerokie bystrze. Dalej most drogowy przed którym można zrobić sobie postój. Z tego miejsca jest spod jest najbliżej do sklepu i restauracji. Czarna Woda liczy 3,3 tys mieszkańców. W miejscowości jest poczta, kompleks sportowo- rekreacyjny, przystań kajakowa, docierają tu autobusy i pociągi.WD04

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Przenoski: 

Atrakcje: 

Czarna Woda - Czarne

15 km ( 5h)

bardzo łatwa (*)

brak

Spokojny łatwy odcinek idealny dla początkujących, rodzin z dziećmi.

OPIS TRASY:
130,0

Czarna Woda - Most drogowy

Czarna Woda, most kolejowy, pod nim szerokie bystrze. Dalej most drogowy przed którym można zrobić sobie postój. Z tego miejsca jest spod jest najbliżej do sklepu i restauracji. Czarna Woda liczy 3,3 tys mieszkańców. W miejscowości jest poczta, kompleks sportowo- rekreacyjny, przystań kajakowa, docierają tu autobusy i pociągi.


127,9

Złe mięso - most drogowy

Rzeka płynie bystrym nurtem, dużymi zakolami w wąskiej dolinie o wysokich brzegach. W krajobrazie dominują pola i okoliczne wsie.


125,5

Kładka - Jastrzębie

Wda mija kładkę we wsi Jastrzębie.


123,5

Pole Biwakowe

Po prawej stronie rzeki ładna polanka z miejscem na ognisko. Możliwość rozbicia namiotów. Do sklepu w Zimnych Zdrojach mamy ok 500 m polną drogą.


123,0

Zimne Zdroje - Most Drogowy

Za mostem po prawej stronie możliwość przycumowania kajaków i udania się do pobliskiego sklepu. Miejscowość Zimne Zdroje leży po prawej stronie rzeki.


117,0

Czubek - most drogowy

Rzeka płynie leniwie w otoczeniu łąk. Za mostem urządzono ładnie położone pole biwakowe. Niedaleko znajduje się sklep i bar. Stąd aż do następnego mostu Wda ma charakter łagodny i spokojny, można podziwiać urozmaicony krajobraz. W oddali można zobaczyć pojedyncze zabudowania.


114,0

Czarne - Most drogowy

 W Czarnym mija się most, za którym widać zarastające rozlewiska dawnego starorzecza. Za mostem Pole Biwakowe które jest dobrze zagospodarowane. W czasie sezonu można liczyć na otwart bar przy polu. Przez najbliższe kilometry szlak prowadzi wśród lasów.WD05

Trasa:

Odległość:

Trudność:

Przenoski:

Atrakcje:

Czarne- Młynki

17 km (6h)

bardzo łatwa(*)

brak

Piękne krajobrazy Borów Tucholskich, wyraźne ślady bytności bobrów.

OPIS TRASY:114,0

Czarne - Most drogowy

W Czarnym wodujemy kajaki zaraz przy moście, Przez najbliższe kilometry szlak prowadzi wśród lasów.


105,7

Most drogowy

Most drogowy na trasie Borzechowo - Osowo Leśne. Do najbliższego sklepu jest 2 km. Znajduje się on w Osowie Leśnym. Za mostem rozległe łąki. Rzeka jest szeroka i płynie  wolnym nurtem.


98,5

Młynki - Most drogowy

Most drogowy na trasie Lubichowo - Ocypel. Z prawej strony za mostem duże, dobrze zagospodarowane pole biwakowe „Boberek”. Są wiaty, pole do siatkówki, WC i prysznice.WD06

Trasa:

Odległość:

Trudność:

Przenoski:

Atrakcje:

Młynki – Wdecki Młyn

14 km (5h)

bardzo łatwa(*)

brak

Piękne krajobrazy Borów Tucholskich, wyraźne ślady bytności bobrów.

OPIS TRASY:98,5

Młynki - Most drogowy

Most drogowy na trasie Lubichowo - Ocypel. Z prawej strony za mostem duże, dobrze zagospodarowane pole biwakowe „Boberek”. Są wiaty, pole do siatkówki, WC i prysznice.


93,6

Most kolejowy

Most kolejowy na trasie Chojnice - Skórcz która jest nieczynna od wielu lat. Pod mostem trzeba zwrócić uwagę na bystrze i kamienie w nurcie. W krajobrazie przeważają głównie lasy.


87,0

Wda - most drogowy

Most drogowy na trasie Ocypel - Skórcz. W miejscowości można zrobić postój i zaopatrzyć się w sklepie w niezbędne rzeczy.


85,0

Wdecki Młyn - przenoska

Mała elektrownia wodna zmusza do przeniesienia kajaków. Kajaki trzeba wodować po prawej stronie. Po 50 m jest możliwośc zwodowania kajaków.WD07

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

 Przenoski: 

Atrakcje: 

 

Wdecki Młyn – Błędno

23 km

łatwa (*)

Rezerwat Krzywe Koło Pętli Wdy

OPIS TRASY:85,0

Wdecki młyn - Przenoska

Mała elektrownia wodna zmusza do przeniesienia kajaków. Kajaki trzeba wodować po prawej stronie. Po 50 m jest możliwośc zwodowania kajaków.


81,0

Smolniki

W oddali widać wieś Smolniki w której znajduje się sklep , gdzie można uzupełnić zapasy.


77,6

Dopływ Kłebnicy

Rzeka zatacza dużo zakrętów i osiąga ujście lewego dopływu Kałębnicy. Można nim wpłynąć na jezioro Słone.


75,1

Dopływ Świętej Strugi

Na Szlaku Wdy pojawia się z lewej strony ujście wąskiej strugi, a po prawej dopływ o znawie Święta Struga.


75,0

Most Drogowy

Most drogowy w Żurawkach na drodze Kasparus - Skrzynia. Widać budynek leśnictwa. Rzeka za mostem wpływa w zwężające się zalesione doliny, nurt przyspiesza.


69,0

Łuby

Płynąc na tym odciunku las z lewego brzegu oddala się i ustępuje pojawiającej sie wsi Łuby. Dalej rzeka wije si, miejscami przechodzi w głeboki, kręty Jar o stromyhc zalesionych brzegach. Jest to piękny widokowy odcinek.


62,2

Błędno - Most drogowy

Most drogowy na trasie Śliwiece - Skórcz. Rzeka ostro przyspiesza. Trzeba uważać na pozostałości starego mostu które wystającego z rzeki i utrudniaja spływ.WD08

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Błędno - Tleń

20 km

łatwa(**)

Ładne krajobrazy Borów Tucholskich

OPIS TRASY:


62,2

Błędno - most

Most drogowy na trasie Śliwiece - Skórcz. Rzeka ostro przyspiesza. Trzeba uważać na pozostałości starego mostu które wystającego z rzeki i utrudniaja spływ.


62,0

Pole Biwakowe

Po prawej w lesie mała polanka z możliwościa rozbicia namiotów


61,6

Pole biwakowe

W zakolu Wdy po prawej stronie na skarpie znajduje się całkiem spore pole biwakowe.


52,0

Ruiny mostu kolejowego

Rzeka płynie wśród łąk i lasów. Zaczyna się najładniejszy i najbardziej dziki odcinek Wdy. Pod pozostałościami mostu znajduje się uskok, nurt w tym miejscu jest szybki i wzburzony.


50,0

Stara Rzeka - most drogowy

Ten odcinek Rzeki należy do najtrudniejszych. Zwalone drzewa i głazy pojawiające się w nurcie utrudniają spływ. Widoczne zabudowania miejscowości Stara Rzeka.


41,8

Tleń - most drogowy

Po prawej stronie widać zabudowania wsi Tleń. Od miejscowości, Wda stopniowo poszeża się w długie, sztuczne Jezioro Żurskie.


41,1

Most kolejowy

Nad przewężeniem jeziora wznosi się most kolejowy lini Czersk - Laskowice.


40,0

Pole biwakowe

Stanica wodna PTTK gdzie znajduje się sklep, polew biwakowe i wypożyczalnia sprzętu.


38,0

Grzybek - Most drogowy

Most drogowy na przewężeniu jeziora.


34,5

Wpływ do kanału Elektrowni

Przed kanałem stoi budynek przystani wodnej. Kanał jest ogrodzony a strome brzegi wybetonowane. Wpłyniecie na kanał wymaga zgody właścicieli elektrowni.


33,6

Elektrownia - przenoska

Po pokonani 900 m kanału mijając most dopływamy do elektrowni. Kajak należy przybić z prawej strony przy widocznych schodkach i przenieść około 150 m poniżej elektrowni prawą stroną.


32,0

Żur - Most drogowy

Most drogowy na trasie Osie - Drzycim. Wda się stopniowo poszerza i przechodzi w jezioro Gródek.WD09

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność:  

Tleń – Elektrownia Gródek

17 km

1 przenoska

Trasa łatwa (**)

OPIS TRASY:40,0

Pole biwakowe

Stanica wodna PTTK gdzie znajduje się sklep, polew biwakowe i wypożyczalnia sprzętu.


38,0

Grzybek - Most drogowy

Most drogowy na przewężeniu jeziora.


34,5

Wpływ do kanału Elektrowni

Przed kanałem stoi budynek przystani wodnej. Kanał jest ogrodzony a strome brzegi wybetonowane. Wpłyniecie na kanał wymaga zgody właścicieli elektrowni.


33,6

Elektrownia - przenoska

Po pokonani 900 m kanału mijając most dopływamy do elektrowni. Kajak należy przybić z prawej strony przy widocznych schodkach i przenieść około 150 m poniżej elektrowni prawą stroną.


32,0

Żur - Most drogowy

Most drogowy na trasie Osie - Drzycim. Wda się stopniowo poszerza i przechodzi w jezioro Gródek.


32,0

Żur - Most drogowy

Most drogowy na trasie Osie - Drzycim. Wda się stopniowo poszerza i przechodzi w jezioro Gródek.


24,5

Koniec j. Gródek

Jezioro Gródek ma 6,5 km długości oraz piękne, wysokie zalesione brzegi. Wda poszerza się w tym miejscu do około 200 m, a przed samo zaporą zmienia się w rozlewisko. W miejscu gdzie kończy się rozlewisko i należy wpłynąć w kanał.


23,7

Most drogowy

Most drogowy na drodze Drzycim - Laskowice.


23,2

Elektrownia Gródek - przenoska

Kajaki należy wodować z lewej strony elektrowni. Przenoska jest liczy około 200 m i  wiedzie wzdłuż ogrodzenia elektrowni.WD10

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność:

 

Tleń - Świecie( Wisła)

23 km

2 przenoski

Łatwa (**)


OPIS TRASY:23,2

Elektrownia Gródek - przenoska

Kajaki należy wodować z lewej strony elektrowni. Przenoska jest liczy około 200 m i  wiedzie wzdłuż ogrodzenia elektrowni.


21,2

Most dla pieszych

Wda płynie wśród mieszanego lasu. Nurt jest bardzo szybki. Kamienie i drzewa w nurcie mogą utrudniać spływ.


21,1

Most kolejowy

Trzeba zachować ostrożność podczas przepływania pod mostem. Wystające kamienie i szybki nurt mogą spowodować wywrotkę.


16,5

Bedlenki - Most drogwy

Pod mostem trzeba uważać na bystrze i wystające pale.


11,5

Wyrwa - Most drogowy

Most drogowy na trasie Drzycim - Sulinówko. Rzeka poszerza się a jej prąd słabnie. Rozpoczyna się rozlewisko jeziora Kozłowa.


9,7

Most kolejowy9,2

Ujęcie wody - Przenoska

Ujęcie wody dla zakładów papierniczych w Świeciu-Przechowiec. Z lewej strony jest dogodne miejsce do przeniesienia kajaków.


8,0

Most Drogowy

Most drogowy śweickiej obwodnicy. Rzeka przez chwile płynie wśród łąk i mijając stanice wodną.


6,3

Zastawy młynów w Świeciu - Przenoska

Kajak trzeba dobić z lewej strony brzegu i przenieść go około 40 m przez bardzo ruchliwą drogę i barierki.


5,7

Świecie - Most kolejowy

Nieczynna linia kolejowa na trasie Świecie - Terespol.


2,4

Świecie - Most Drogowy0,0

Ujście Wdy

Rzeka leniwie wpływa do Wisły i znika w jej nurcie