SPŁYWY WIELODNIOWE

Dla amatorów kajakarstwa spędzenie kilku dni w kajaku wśród pięknej przyrody, to prawdziwa przygoda na którą czekają cały rok. Nasze rzeki idealnie się do tego nadają

Mobirise

RZEKA WIERZYCA - opis szlaku i mapa

Długość rzeki wynosi ok. 160 km. Stanowi atrakcyjny szlak kajakowy. Aby spłynąć całą rzeką potrzeba ok 8 dni. W jej biegu są liczne elektrownie wodne i zamki. Uchodzi do Wisły w okolicach miasta Gniew. Rzeka polecana wprawnym kajakarzom ze względu na dziki charakter i sporo przeszkód w nurcie.
POLA BIWAKOWE I PRZYSTANIE NA RZECE WIERZYCY -

Mobirise

RZEKA WDA - opis szlaku i mapa

Wda jest rzeką o charakterze nizinnym. Długość rzeki wynosi 198 km. Dno rzeki jest piaszczyste, z licznie występującymi głazami narzutowymi w korycie. Ponad 30% długości rzeki Wdy leży na obszarach objętych ochroną przyrody. Są to tereny parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Rzeka idelanie nadaje się dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi.

PRZYGOTUJ SIĘ

Wybierając sie na kilkudniowy spływ należy się odpowiednio przygotować. Oto kilka naszych porad zdobytych przez lata doświadczeń.

 1. ZBIERZ ZGRANĄ EKIPĘ - są osoby, które uwielbiają pływać w samotności. Większość jednak woli płynąć w towarzystwie. Dobierz osoby o podobnym poziomie umiejętności kajakarskich, oraz takie w ktorych towarzystwie dobrze się czujesz. Dzięki temu unikniesz spięć podczas spływu.
 2. DOBRZE WYBIERZ TRASĘ - dobierz trasę do umiejętności grupy. Zwróć uwagę czy osoby najsłabiej sobie radzące w kajaku poradzą sobie na najtrudnieszych odcinkach.
 3. SPAKUJ POTRZEBNE RZECZY - w kajaku warto mieć ze soba kilka rzeczy:
  - ubranie na zmianę zapakowane w wodoodporny worek,
  - czapkę chroniącą od słońca,
  - buty w których można wejść do wody - klapki się nie nadają,
  - apteczkę, przynajmniej jedną na spływ,
  - pojemnik wodoodporny na telefon, aparat,
  - kawałek linki, scyzoryk, gąbkę,
  - wodę do picia i jakieś przekąski,
 4. PŁYWAJ BEZ BAGAŻU - jeśli wybrałeś rzekę o łatwej trudności np Wdę, to pływanie z rzeczami nie jest uciążliwe. Natomiast na Wierzycy, to spore utrudnienie. Tam gdzie pusty kajak przemknie się z łatwością, zawalony rzeczami utknie. Każda wywrotka ( zdarzają się praktycznie na każdym spływie kilkukrotnie), to ciągłe zbiernie mokrych rzeczy i stres. Jest kilka sposobów na to, jak pływać bez rzeczy - zapytajcie, a chęcią Wam podpowiemy.
 5. DOBIERAJ ODPOWIEDNIĄ DŁUGOŚĆ TRAS - z naszego doświadczenia wynika, że pływanie dziennie ok 5 h jest w zupełności wystarczające. W tym czasie mozna przepłynąc ok 16 km. To idealna długość na jeden dzień.
 6. KAJAKI 1 CZY 2 OSOBOWE - znacznie wygodniej pływa się w kajakch jednoosobowych. Są lżejsze, zwrotne i bardziej stabilne niż kajaki 2 osobowe. Nawet początkujący szybko doceniają ich przewagę nad kajakami 2 osobowymi.