Trasy łatwe Trasy średnie Trasy trudne Na weekend Po morzu Starogard z kajaka Szkolenia

Ta oferta przeznaczona jest dla osób rozpoczynających przygodę z kajakarstwem. Pływanie po spokojnych rzekach nie wymaga wysiłku. Dla leniwych może ograniczyć się do sterowania i podziwiania okolicy. Jest to idealna forma konatktu z przyrodą, wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Oczywiście jeśli kogoś rozpiera energia może chwycić za wiosła i spróbować swoich sił w wlace z nurtem rzeki.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z naszej oferty szkoleniowej i wspólnie z instruktorem zdobycie wiedzy o zasadach pływania kajakiem.

Do pływania typowo rekreacyjnego nadają się Wda i w niektórych częściach Wierzyca.

 


WIERZYCA  zdjęciaWI01

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Przenoski: 

Atrakcje: 


Wielki Klincz - j. Zagnanie Wielki Podleś

13 km (4 h)

Bardzo łatwa(*)

brak

Ładne widoki dorzecza, jeziora Wierzysko i Zagnanie, Niewykończony budynek z nietypową kopułą


OPIS TRASY: 153,0

Wielki Klincz

Na końcu miejscowości  Wielki Klincz, jadąc w kierunku Kościerzyny, za mostem pod którym przepływa Wierzyca, po lewej stronie przy skręcie w polną drogę znajduje się polana, gdzie można zatrzymać auto i wypakować sprzęt. Kajaki możemy zwodować jakieś 40 m od drogi, znosząc je po zarośniętej wysoką trawą skarpie.  Zejście nie jest zbyt dogodne. Do jeziora Wierzysko rzeka płynie wśród lasów, jest płytka ok 30 cm i wąska 1-4m, prędkość nurtu ok 2,5 – 3 km/h, brzegi porastają olchy, rzeka praktycznie bez przeszkód (tylko jedno drzewo w poprzek rzeki).

Rozpoczynamy spływ. Opuszczamy Wielki Klincz , po kilkuset metrach po prawej stronie znajduje się ładna polana z miejscem na wypoczynek lub biwak.

 152,8

Wiadukt

Mijamy nieczynny wiadukt kolejowy, pod którym znajduje się kamienne bystrze.


152,1

Most

Mijamy nieduży betonowy most z małym bystrzem. Kawałek dalej, w nurcie znajduje się zwalone drzewo. Pokonanie przeszkody jest uzależnione od stanu wody.


150,7

Polana

Po prawej stronie ładna polana z miejscem na wypoczynek lub biwak, zaraz za nią, z prawej strony wpływa do Wierzycy maleńki strumyk.


150,1

Wiadukt i most

Zbliżamy się do wiaduktu kolejowego. Pomalowany na niebiesko kontrastuje z zielenią. Zaraz za nim znajduje się most drogowy . Pod mostem kamienne bystrza i dosyć płytko. Po prawej widać zabudowania. To Kościerzyna.


149,1

j. Wierzysko

Rzeka zaczyna płynąć przez podmokłe torfowe łąki. Mocno meandrując, wpada do jeziora Wierzysko. Przy wpływie znajduje się spora płycizna. Wąskim jeziorem płyniemy w lewo kierując się na zachód. Trzymając się lewego brzegu po ok 900m dopływamy do widocznego ujścia rzeki.


148,2

Ujście

Ujście jest szerokie na ok 7 m, płytkie, o kamienistym dnie. Zaraz po prawej stronie ładna polana. Rzeka płynie leniwie 1 km/h szerokim na 7 m korytem, przez lasy. Na całej trasie sporo ładnych miejsc na wypoczynek. nad rzeką sporo domków wypoczynkowych.


147,7

Most

Mijamy most drogowy położony w lesie.


145,7

Most

Przed mostem po prawej ładna polana, mijamy most drogowy, zaraz za nim po lewej opuszczony budynek z nietypową kopułą. Można zrobić przerwę i zwiedzić dziwną niedokończoną budowlę.


145,0

Most

Mijamy kolejny most drogowy. Przed nim po prawej zabudowania gospodarstwa.


144,7

Wiadukt

Po kilkuset metrach ponownie mijamy linię kolejową. Po kilkudziesięciu minutach natrafiamy na ustawione w rzece nieczynne urządzenie do wytwarzania prądu. Od tego miejsca nurt staje się coraz szybszy a koryto rzeki węższe. Wypływamy na pola o pagórkowatym terenie. W oddali widać zabudowania gospodarcze


142,4

Most

Mijamy most drogowy w miejscowości Sarnowy.


141,5

j. Zagnanie

Po kilku minutach dopływamy do jeziora Zagnanie. Tu należy się zdecydować, czy płyniemy dalej, czy też chcemy zanocować nad jeziorem na polu biwakowym w Podlesiu Wielkim. Jeśli decydujemy się na nocleg należy trzymać (1km)się lewej strony jeziora i wpłynąć w zatokę na końcu której znajduje się jedno z nielicznych pól biwakowych na Wierzycy.

Jeśli decydujemy się na dalszą podróż płyniemy wzdłuż prawego brzegu kierując się na widoczne w oddali żółte budynki z czerwonym dachem. Gdy dopływamy do sporego trzcinowiska wypływu rzeki należy szukać gdzieś w środkowej części.


140,5

Wielki Podleś

Pole biwakowe znajdujące się na skraju miejscowości.
WI02

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Przenoski: 

Atrakcje: 

 

 

j. Zagnanie Wielki Podleś - Bartoszylas

19 km (6 h)

Bardzo łatwa(*), w niektórych odcinakch łatwa(**) (krzaki, zwalone drzewa w nurcie),

4 przenoski na budowlach hydrotechnicznych (Stawiska, Nowa Kiszewa, Stary Bukowiec, Ruda)

Odcinki rzeki o pięknym naturalnym charakterze, szybkim nurcie, stare młyny wodne i elektrownie.
OPIS TRASY: 141,5

Wielki Podleś

Wypływając, kierujemy sie na południe na widoczne w oddali żółte budynki z czerwonym dachem. Musimy przepłynąć całe jezioro, aż do przeciwległego brzegu.

140,6

Ujście

Gdy dopływamy do sporego trzcinowiska ujścia rzeki należy szukać gdzieś w środkowej części. Jest ukryte wśród trzcin i latem może być słabo widoczny. Po wpłynięciu płyniemy szeroką spokojną rzeką i po jakiś 100m dopływamy do mostu drogowego(trasa 214).

140,1

Most

Przepływamy pod mostem i wpływamy do miejscowości Stawiska. Zabudowania po obydwu stronach rzeki. Mijamy kolejny most i dopływamy po chwili do jazu na rzece.

139,9

Jaz Stawiska

Wysiadamy po prawej stronie i przenosząc kajaki ok 20 m wodujemy je. Latem można zaryzykować skok z 50 cm wodospadu na zastawkach.  Przepłynięcie miejscowości wyraźnie pokazuje nam jak niska jest świadomość mieszkańców, zaśmiecone brzegi i zaniedbane budynki, to nieciekawy obraz Polskiej rzeczywistości.

Aż do Nowej Kiszewy rzeka płynie leniwie niezbyt szerokim korytem. Brzegi porasta Olcha, wokoło lasy bukowe.  W nurcie zaczynają się pojawiać przewrócone młode drzewa oraz  gęste krzaki. Mijamy kilka gospodarstw Małych Stawisk.


137,9

Most

Mały most drogowy z ładnym miejscem na wypoczynek przy drodze na Małe Stawiska. Niedaleko biegnie droga 214. Wpływamy w teren zalesiony, co skutkuje drzewami w nurcie i koniecznością manewrowania w celu omijania zwisających gałęzi.


137,2

Most

Po kilku minutach dopływamy do kolejnego mostu, przez który biegnie polna droga do gospodarstwa.


136,5

Most

Płynąc wśród pagórkowatego terenu dopływamy do kolejnego małego mostka. Trzeba się schować w kajaku żeby pod nim przepłynąć.


135,1

Nowa Kiszewa

Przed samą miejscowością wpływamy na rozlewisko. Gdy rzeka daje nam możliwość płynięcia w prawo lub lewo wybieramy prawą stronę. Dopływamy do Elektrowni. Wysiadamy po lewej stronie i przenosimy kajaki przez drogę. Wodujemy je zaraz za elektrownią. Przy drodze znajduje się sklep spożywczy w którym można uzupełnić zapasy.

Od tego momentu rzeka nabiera werwy. Płynie wartko do 4km/h dosyć wąskim korytem 4-6m wśród sosnowych lasów. W nurcie sporo przeszkód w postaci zwalonych drzew.


134,6

Most

Mijamy niski most drogowy.


132,0

Most

Rzeka wypływa z lasu i zaczyna meandrować wśród pól i łąk. Mijamy polną drogę biegnącą mostem drogowym. Po prawej zabudowania dużego gospodarstwa. Zbliżamy się do wsi Nowy Bukowiec.

Rzeka niezbyt szeroka ok 4 m płynie szybko meandrując przez pola i łąki. Brzegi porasta olcha. Widać obecność bobrów,  świadczą o tym zwalone i ogryzione z kory drzewa.  Po obu stronach rzeki sporo gospodarstw rolnych. W nurcie spotkamy sporadycznie zwalone drzewa.


131,0

Most - Nowy Bukowiec

Przepływamy pod kolejnym mostem. Rzeka nie zmienia klimatu, co jakiś czas wpływają do niej malutkie strumyki.


128,5

Stary Bukowiec - pole biwakowe

Dopływając do wsi pierwszym budynkiem jaki zobaczymy to kościół stojący nad rzeką na wzgórzu.  Po ok 500 m dopływamy do rozlewiska. Wpłyniecie na nie uniemożliwia zrzucone przez bobry spore drzewo. Trzeba przenieść kajak. Po chwili dopływamy do tamy przy elektrowni wodnej. Wysiadamy po prawej stronie. Kajaki przenosimy mostem na wyspę pomiędzy jazami i wodujemy z prawej strony. Kilkadziesiąt metrów za przenoską po prawej przystań i pole biwakowe (WC, wiata, możliwość noclegu pod dachem, miejsce na ognisko).

Od tego momentu rzeka znacznie się poszerza. Ma teraz 6-7m szerokości i ok 30-50 cm głębokości. Płynie wartko 3-4 km /h wijąc się między polami i łąkami. Po ok 1km rzeka wpływa w stary las. W nurcie zaczynają się pojawiać powalone drzewa i wystające korzenie zmuszając  nas do ciągłych manewrów. Przez najbliższe 2,5 km płynąc lasem rzeka będzie nas urzekać swoim pięknem i dzikim naturalnym charakterem. Po drodze napotkamy zrobiony z bali most, który w zależności od poziomu wody zmusza nas do przeniesienia kajaków. Gdy rzeka zwolni, a wokół pojawią się trzcinowiska oznacza to, że zbliżamy się do Rudy, gdzieś wśród trzcin z prawej strony znajduje się ujście dopływu z jez. Przywłoczno - do jeziora około 700 m pod prąd strugą.

125,2

Ruda

Ruda – gospodarstwo rybne na terenie dawnego młyna wodnego. Zaniedbane budynki, brak porządnego zejścia do wody. Należy przybić z prawej strony i wyciągnąć kajaki na brzeg. Nad zarośniętym rozlewiskiem możemy zrobić przerwę w pływaniu. Aby płynąć dalej należy kajaki przenieść ok 30 m. Wodowanie w ruinach młyna wymaga ostrożności. Zaraz za młynem sporo gałęzi utrudniających pływanie. Rzeka na odcinku do Bartoszegolasu jest węższa i płynie wśród pół i łąk wśród których widać domki letniskowe, i zabudowania miejscowości Bartoszylas.


123,8

nocleg Agro

Po prawej stronie przy mostku można wysiąść i przenocować w Agroturystyce Bartoszówka (www.bartoszowka.pl) Istnieje możliwość rozbicia namiotów. (Wiata, miejsce na ognisko, sanitariaty, WC, pokoje do wynajęcia).

123,7

Bartoszylas - most

Zaraz za mostem po prawej znajduje się gminne boisko sportowe z wiatą i ładnym miejscem na biwak. Po uzgodnieniu z panią sołtys można się tu rozbić.

 


WI03

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Przenoski: 

Atrakcje: 

 

Bartoszylas - Maliki Dolne

16 km (4 - 5 h)

Bardzo łatwa(*), w niektórych odcinakch łatwa(**) (krzaki, zwalone drzewa w nurcie),

jedna przenoska w Zamku Kiszewskim 120m.

Odcinki rzeki o pięknym naturalnym charakterze, szybkim nurcie, Ruiny Zamku Krzyżackiego,


OPIS TRASY: 123,7

Bartoszylas - most

Wodując kajaki zaraz przy moście opływamy dużym łukiem teren boiska. Zaraz za miejscowością znajduje się w nurcie kilka małych przyciętych drzew. Można przepłynąc bez wysiadania z kajaka. Brzeg porasta olcha której gałęzie często nisko zwisają nad nurtem oraz trzcina. Aż do Starej Kiszewy rzeka płynie niezbyt szerokim korytem wśród łąk i pól. W oddali widać zarysy lasów. Po lewej stoją zabudowania leżące przy drodze Bartoszylas - Stara Kiszewa. Odcinek bardzo łatwy.

Po jakiś 400 m po lewej wpływa struga o długości ok 300m łącząca Wierzycę z jeziorem Krąg. Po kolejnych 300 m po prawej ładna łąka na przerwę. Zaraz za łąką czeka nas mały slalom między drzewami.

122,1

Drewniana Kładka

Dopływamy do kładki pod którą da się przepłynąć. Rzeka płynie spokojnie nurtem o szerokości ok 7 m i głębokości do 50 cm.


121,6

Drewniana Kładka

Tym razem dopływamy do kładki, pod  którą można przepłynąć jedynie przy niskim stanie wody. W innym wypadku trzeba przenosić kajak. Na szczęście z jednej i drugiej strony znajduje się wygodny brzeg porośnięty trawą.


121,1

Drewniany Most

Po 500m dopływamy do kolejnej kładki. Tym razem położona wysoko nie stanowi żadnej przeszkody. Po prawej ładna łączka na wypoczynek. Zaraz za kładką znajduje się most drewniany, którym biegnie lokalna polna droga. Płyniemy dalej wśród łąk po nieosłoniętym terenie. Gdzieniegdzie przy brzegu rosną olchy. Po drodze mijamy stary nasyp będący pozostałością po niezrealizowanej linii kolejowej. W oddali widać wieżę kościoła w Starej Kiszewie.


119,0

Hotel Wrota Kaszub ***

Po prawej, tuż przed Stara Kiszewą nad brzegiem rzeki stoi trzygwiazdkowy hotel Wrota Kaszub. Przy pomoście można przycumować kajaki. Ewentualnie wynieść je na łąkę na której pasą się konie. Jest możliwość noclegu w pokojach (ok. 80 zł/os) lub po uzgodnieniu z właścicielem rozstawienia namiotów. Na terenie hotelu znajduje się mini zoo z osiołkiem, kozami, strusiem, plac zabaw dla dzieci, wiaty i inne udogodnienia. Brak takich kajakarskich wygód jak ogólnodostępne sanitariaty i WC. Korzystanie z takich dobrodziejst należy uzgadniać z obsługą.


118,6

Stara Kiszewa - most

Wpływamy do miejscowości. Widać zadbane budynki i ogólny brak tendencji zaśmiecania rzeki. Mijamy kilka zabudowań i domów leżących w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, nastęnie most drogowy i po prawej neogotycki kościół z XIX wieku. W miejscowych sklepach ( jest nawet biedronka) można uzupełnić zapasy. Ze względu na brak przystani kajakowej, zatrzymać się najwygodniej przed mostem drogowym po lewej stronie. Wyjście utrudnia wysoka trawa. Płynąc dalej mijamy wysoką kładkę, kilka domostw z małymi pomostkami, opływamy łukiem przykościelny teren i wpływamy w zalesiony teren, ale praktycznie bez przeszkód w nurcie. Teren robi się pagórkowaty. Po kilkuset metrach rzeka nagle nabiera tempa, tworzą się bystrza, ostre zakręty i szybki nurt mobilizują nas do sterownia. Po drodze tylko jedno zwalone drzewo, ale przycięte tak, że przy odrobinie wprawy możńa je ominąć. Przełom ma ok 400m. Ponownie wypływamy na otwartą przestrzeń, rzeka zwalnia i dopływamy do rozlewiska w Zamku Kiszewskim.


116,7

Zamek Kiszewski

Ciekawa miejscowość. Dopływamy do urządzeń hydrotechnicznych ( jaz, mała elektrownia) i najlepiej wysiadamy po prawej stronie, gdzie w jednym miejscu wycięto trawę. Jak w wiekszości wypadków brak jakiegokolwiek zaplecza kajakowego i brzeg nie jest przystosowany do wyciągania kajaków. Trudy zrekompensuje nam możliwość zwiedznia ruin zamku krzyżackiego należącego do prywatnej osoby. Przy bramie dzwonek. Za drobną opłatą (5 zł - równowartość jednej cegły) właściciel oprowadzi i opowie historię tego zamku położonego w dołku. Warto poświęcić chwilę na zwiedzanie.

Aby płynąć dalej, przenosimy kajaki ok 120 m lewą stroną mijając żółty domek nr 6. Najlepiej zanim rozpoczniecie przenoskę warto zrobić rekonesans i sprawdzić gdzie można je zwodować. Po prawej stare popadające w ruinę elementy budowli hydrotechnicznej. Miejsce wodowania kajaków jest całkiem wygodne. Na łączce rónież możliwość rozbicia namiotów. Po zwodowaniu płyniemy dalej i po ok 400 m rzeka po raz kolejny przyspiesza, płynie wartko ostro meandrując, brzegi wysokie, liczne bystrza. Po 400 m uspokaja się. Po chwili czeka nas jednak kolejna niespodzianka - ostre szybkie kamienne bystrze. Od tego momentu rzeka wpływa na rozległe tereny łąk. Płynie leniwie prostym korytem. Przy brzegu od czasu do czasu rośnie olcha

 

114,6

Mała Wierzyca Dwa Kasztany

Z lewej wpada do Wierzycy rzeczka Kaczanka (Mała Wierzyca). Od jeziora Gatno do ujścia stanowi 23 km szlak kajakowy będący alternatywą dla Wierzycy. Przy ujściu Małej Wierzycy znajduje się tablica informacyjna gospodarstwa agroturystycznego Dwa Kasztany. Aby się do niego dostać należy wpłynąć w Kaczankę ok 400 m (30 min). Naprawdę warto chociażby, jeśli nie na nocleg to na pyszny obiad. Jeśli ktoś nie chce wiosłować może zostawić kajki na łące i przespacerować się 250 m do widocznych zabudowań. Warto zastanowić się nad noclegiem w tym miejscu. Ceny od 30 zł /os, wspaniałe warunki, przesympatyczni weseli właściciele, smaczne domowe jedzenie zachęca do zrobienia właśnie tu przerwy. Dwa Kasztany / www.dwakasztany.pl /są godne polecenia.

 


113,3

Bożepole Szlacheckie - most

Płynąc dalej rzeka leniwie wśród łąk i niewielkiej ilości porastających brzeg drzew dopływa do mostu drogowego Zblewo - Kościerzyna 224 w Bożympolu Szlacheckim. Pod mostem małe bystrze. przed mostem po prawej stronie możliwość wodowania kajaków w jak zwykle niezbyt łatwych warunkach. Za mostem rzeka wpływa w tereny zalesione, które zmieniają jej charakter. Czeka nas bardzo ładny malowniczy odcinek. Drzewa przy brzegu są przycięte i nie przeszkadzają w pływaniu. Początkowo gdy brzeg porastają wąskie nadrzeczne łąki, w nurcie brak przeszkód. Można tu spotkać miejscowych wędkarzy. Gdy rzeka wpływa bezpośrednio w las nabiera dzikiego charakteru. Co chwila w nurcie pojawiają się kamienie lub drzewa. Aby pokonać przeszkody nie ma konieczności wysiadania z kajaka, wprawny kajakarz ominie je bez kłopotu.


110,6

Maliki Górne - most

Gdy pojawiają się łąki oznacza to, że dopłynęliśmy do mostu w Malikach Górnych. Mostem biegnie piaszczysta droga, którą możemy idąc 500m na południe dojść do pobliskich jezior lub idąc na północ po 450 m dojść do miejscowości Maliki Górne. Jest tu sklep ogólnospożywczy.

Biwak możemy zrobić na łące zaraz za mostem po prawej lub lewej stronie. Swój pobyt należy zgłosić u właściciela gruntu. Mieszka w pierwszym gospodarstwie po prawej stronie rzeki. Należy iść drogą od mostu ok 200 m. Gospodarstwo znajduje się po lewej stronie. Można tu kupić świeże mleko i jaja. Płynąc dalej rzeka wije się wśród polnych wzgórz. Wysokie brzegi utrudniają wysiadanie. W nurcie brak trudnych przeszkód. Co chwila ładne polany idealne na popas.

109,6

ujście dopływu

Przerwę warto zrobić sobie na ładnej polanie przy wzgórzu widocznym po lewej stronie. Znakiem rozpoznawczym jest rząd wysokich topol rosnących na szczycie. Wprawdzie wysoki brzeg utrudnia wysiadnie, ale warto. Wspinaczkę na górę rekompensuje wspaniały widok na okolicę. Widać jezioro Czyżon i wieżę kościoła w Pogódkach. Płynąc dalej po 200 m z prawej strony pod mostkiem znajduje się ujście dopływu z jezior Czyżon, Wielkie i Struga, do jez. Czyżon 500 m. Do kolejnego mostu drogowego został nam 1 km.


108,6

Maliki Dolne - most

Most drogowy Maliki Dolne - Góra. Za mostem po lewej stronie znajduje się odpowiednia polana do wodowania kajaków.WI04

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Most Maliki Dolne - Most Czysta Woda (Czarnocin)

16 km (4,5 h)

brak

Bardzo łatwa(*), w niektórych odcinakch łatwa(**) (krzaki, zwalone drzewa w nurcie),

Widoczne żeremia bobrowe, Kościoły w Pogódkach (ruiny i cmentarz)


OPIS TRASY: 108,6

Maliki Dolne -most

Most drogowy Maliki Dolne - Góra. Za mostem po lewej stronie znajduje się odpowiednia polana do wodowania kajaków. Od tego miejsca rzeka płynie powoli 2-3 km/h i jest dosyć szeroka 7-8m. Wije się meandrując wśród łąk i zagajników. Brzegi gdzieniegdzie porasta młoda olcha. Co chwila widać wpływające do rzeki kanały odwadniające okoliczne łąki.

108,0

Kładka drewniana

Dopływamy do drewnianej kładki umieszczonej na tyle wysoko, że można pod nią przepłynąć. Po kilkunastu minutach dopływamy do zwalonego w nurt rzeki drzewa, po chwili trafiamy na kolejne i wpływamy w małą gęstwinę nisko zawieszonych nad rzeką krzaków. Po prawej zaczyna się pagórkowaty teren łąk i pojednynczych drzew. W nurcie zaczynają się pojawiać wystające konary, które przy odrobinie wprawy można ominąć. Uważny obserwator po lewej stronie odnajdzie widoczne oznaki bytności bobrów w postaci żeremi i obgryzionych pni drzew.

106,1

Kładka metalowa

Przepływamy pod metalową kładką. Cały czas po prawej i lewej stronie łąki stanowiące idealne miejsca na postoje lub noclegi. Wśród zieleni przed dziobem kajaka można co jakiś czas wypatrzeć pojawiające się wieże kościołów w Pogódkach.


103,6

Pogódki Pole Biwakowe

Już w samej miejscowości tuż przed kościołem po lewej stronie znajduje się niewielki urokliwe pole biwakowe. Znajdziecie tu miejsce na ognisko, ławki, WC. Do sklepu 400m. Właściciel mieszka niedaleko, na górce. W razie niepogody udostępnia miejsce w stodole.

103,4

Pogódki - most

Dopływamy do mostu drogowego pod którym znajduje się niewielkie bystrze. Niedogodne miejsce do wodowania kajaków znajduje się przed mostem po lewej stronie. Zaletą jest to, że wysiadamy w samym centrum wsi. Znacznie wygodniej popłynąć ok 300 m dalej i przy małej wpływającej rzeczce po lewej stronie na łące zrobić sobie przerwę. Stąd można udać się do pobliskich sklepów oraz zwiedzić ruiny kościoła ewangelickiego oraz otaczający je cmentarz. Zostawiając za sobą Pogódki, po kilkunastu minutach wpływamy w zalesione tereny. Rzeka na tym krótkim kilometrowym odcinku wygląda bardzo atrakcyjnie. Wypływamy z lasu i po prawej stronie na wzgórzach widzimy zabudowania gospodarcze. Oznacza to, że dopływamy do kolejnego mostu drogowego.


101,2

Jaroszewy - most

Za mostem drogowym Pogódki - Jaroszewy zaraz po lewej stronie jest polana na której można zwodować kajaki lub zrobić sobie krótką przerwę. Od tego miejsca rzeka zaczyna płynąć szeroką doliną pełną łąk i znajdujacych się w oddali lasów. Brzegi rzeki na tym etapie wolne od drzew pozwalają w pełni delektować się pięknymi krajobrazami. W oddali po prawej widać zabudowania miejscowości Jaroszewy. Przez ok 4 km płyniemy wśród łąk na które w dowolnym momencie można wysiąść i zrobić sobie przerwę.


97,5

Polana

Gdy z prawej strony pojawiają się sosnowe lasy można zacząć się rozglądać za miejscami na nocelg, których tu nie brakuje. Znajdujemy się na wysokości Jaroszew. Do miejscowości polnymi drogami mamy ok. 1 km. Po kilkuset metrach wpływamy na niegościnne podmokłe tereny. Ten bagienny kawałek jest ostoją dzikiego ptactwa i zwierząt. Płyniemy wśród trzcinowisk. Rzeka wije się, a brzegi są podmokłe. Ok kilometr przed wpływem Wietcisy w nurcie leży zwalone drzewo.


93,5

Wietcisa

Kończą się tereny bagienne a po lewej stronie do Wierzycy wpływa Wietcisa stanowiąca szlak kajakowy długości 25 km od wsi Lubieszyn. Zostało już kilkaset metrów do kolejnego mostu.


93,0

Czysta Woda - most

Dopływamy do mostu drogowego Skarszewy - Czarnocin. Za mostem po lewej stronie znajduje się gospodarstwo rolne z ładną polaną na której po uzgodnieniu z właścicielem można wodować kajaki lub rozbić biwak.


WI05b

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Opis: 

Kręgski Młyn - Starogard Gd

9 km ( 2 h)

bardzo łatwa (*)

Nowa elektrownia wodna w Nowej Wsi


Wodujemy kajaki przy moście w Kręgskim Młynie. Po ok. 400 m mijamy most kolejowy i wpływamy na rozlewisko, w które zamieniła się rzeka po zbudowaniu w 2010 r. bezobsługowej małej elektrowni wodnej w Nowej Wsi. Płynąc po spokojnej wodzie, rzeką o szerokości sięgającej czasem nawet do 100 m po ok. godzinie dopływamy do elektrowni. Podpływamy z prawej strony i wzdłuż płotu przenosimy kajaki ok 40 m. Wodujemy sprzęt przed mostem kolejowym. Płynąc Dalej widzimy po prawej stronie pierwsze zabudowania Nowej Wsi, później mijamy Szpital, oraz Piekiełki i dopływamy do centrum Starogardu. Przepływając pod mostem drogowym wpływamy na teren parku, gdzie po lewej stronie na terenie stanicy harcerskiej  kończymy spływ.

WI06

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Starogard Stanica ZHP - Grodzisko Owidz

6 km (1,5 h)

1 przenoska (50m) na jazie w centrum Starogardu

bardzo łatwa(*), w 2 miejscach łatwa(**), bystrze, 0,5 m jaz przy młynach, jedno drzewo w nurcie,

Mury i baszty dawnego Starogardu, ruiny młynów, mały jaz, jedno zwalone drzewo, Grodzisko Owidz, Elektrownia wodna w Owidzu. Można zwiedzić po uzgodnieniu z obsługą.OPIS TRASY: 70,2

Starogard - Stanica ZHP

Wodujemy kajaki na terenie stanicy harcerskiej.

 


70,1

Kładka dla pieszych

Płyniemy pod wąską kładką. Po lewej zaczyna się Park miejski. Opływamy go zataczając szeroki łuk. Z prawej na wysokiej skarpie widać zabudowania. kolejowego.69,7

Kładka dla pieszych

Mijamy kolejną kładkę, tym razem większą. Po prawej widać mury miejskie i kościół św. Mateusza. Zaraz za kościołem rzeka rozwidla się na stare koryto z jazem, które płynie prosto i kanał skręcający w prawo. Na rozwidleniu po prawej stronie znajduje się bar w którym można przycumować kajaki i chwilę odpocząć. Jeśli chcemy chwilkę pozwiedzać Starogard z kajaka możemy wpłynąć w kanał. Dopłyniemy nim do Młynów, oglądając po drodze Baszty miejskie, resztki murów, pałac Wichertów oraz same młyny. Niestety kanał kończy się i woda wpływa do małej  elektrowni. Musimy zawrócić. Czeka nas ok 500 m podróż od prąd, czasem bardzo silny.


69,3

Przenoska -Jaz

Na rozwidleniu po lewej stronie znajduje się miejsce wyciągania kajaków. Czeka nas 50m przenoska. W oznaczonym miejscu znajduje się bramka przez która możemy przenieść kajaki. Następnie przenosimy je przez ulicę i schodzimy bulwarem Diepholz w dół do miejsca wodowania kajaków. Znosimy kajaki po wąskiej betonowej ścieżce. W tym miejscu szczególnie latem często brakuje wody, więc trzeba kawałek przeciągnąć kajaki po płyciźnie.68,8

Most drogowy, ruiny młynów

Płyniemy dalej i łukiem omijamy tereny Starogardzkiego OSiRu, gdzie znajdują się boiska, ścianka wspinaczkowa, korty tenisowe, hale sportowe, hotel. Dopływamy do kolejnego mostu drogowego. Pod mostem znajduje się bystrze. Po prawej widać zabudowania młynów. Przed nami małe niebezpieczeństwo. Na wysokości czerwonego budynku znajduje się 0,5m uskok wodny. Jest prawie niewidoczny i możemy go zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Najbezpieczniejszym sposobem na jego pokonanie jest rozpędzić się i przepłynąć po nim jak najszybciej. Wolne napłyniecie na przeszkodę grozi wywrotką. Jeśli zjedziemy dziobem poniżej  jazu, a rufa zostanie nam na górze kajak straci równowagę i kąpiel murowana. Zaraz za jazem rzeka łączy się z kanałem przepływającym pod młynami. Warto w niego wpłynąć i obejrzeć sobie z wody ruiny młynów. Płyniemy dalej.

67,7

Most drogowy

Po kilkuset metrach dopływamy do nowo wybudowanego mostu. Górą biegnie obwodnica Starogardzka. Zaraz za mostem drugi - kolejowy. Brzegi rzeki porastają krzaki i trzeba chwilę pomanewrować. Powoli wypływamy ze Starogardu.


66,7

Dopływ - Styna

Po prawej rzeka opływa  oczyszczalnię miejską, po lewej znajdują się  ogródki działkowe. Po chwili z lewej strony pojawia się malutki dopływ. Rzeka na tym odcinku jest prosta i bez przeszkód. Płynie wśród płaskiego terenu łąk i krzaków. Brzegi porastają olchy.


65,4

Zwalone drzewo

Po lewej teren podnosi się i zamienia w wysoką skarpę porośniętą starodrzewem. Prawa strona to łąki i pola. W nurcie pojawia się jedyna przeszkoda na tym odcinku. Zwalone w poprzek drzewo  przy wysokim stanie wody jest możliwe do pokonania górą. Latem może się okazać, że trzeba będzie przenieść kajak.


64,2

Grodzisko Owidz - Most

Dopływamy do mostu drogowego Starogard – Kolincz. Zaraz za mostem po prawej zaczyna się teren Grodziska Owidz (www.owidz.pl) Niedługo powstanie tu przystań kajakowa. Tu możemy zakończyć nasz spływ. W Owidzu warto zatrzymać się na dłużej.  Można zwiedzić wczesno średniowieczny gród, kupić pamiątki w sklepie, zjeść pyszne lokalne dania w restauracji, przenocować na polu biwakowym lub w pokojach hotelowych. Jeśli decydujemy się na dalszą podróż płyniemy jeszcze 300 m i dopływamy do elektrowni Owidz.

63,7

Elektrownia Owidz

 


WDA  zdjęcia


WD01

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Opis: 

 

Lipusz - Wdzydze Kiszewskie

20 km ( 8h)

łatwa (**)

Wdzydzki Park Krajobrazowy


Spływ rozpoczynamy w Lipuszu. Kajaki wodujemy poniżej młyna (XIX wiek) na gminnym polu namiotowym. Trasa wiedzie niezbyt szeroką rzeką poprzez kilka jezior. W nurcie z rzadka możemy spotkać kamienie i zwalone drzewa. W końcowym etapie wpływamy na jezioro Radolne i kierując się w lewo dopływamy do tzw krzyża, gdzie łączą się jeziora wchodzące w skład tzw morza kaszubskiego. Kierujemy się w stronę widocznej wiezy widokowej, pod którą przybijamy na polu namiotwym stanicy PTTK.
WD02

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

 

Opis: 

 

Wdzydze Kiszewskie - Borsk

9 km (6h)

bardzo łatwa (*) do średnia(***) przy dużym wietrze ( fala na jeziorze).

Wieża widokowa oraZ Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, zalesione wyspy na jeziorze Wdzydzkim, żeglarska knajpka na półwyspie Lipa,


Przedpołudnie warto poświęcić na zwiedzenie atrakcji we Wdzydzach kiszewskich, Wypływając należy kierować się na południe, gdzie znajduje się największe jezioro tego kompleksu z kilkoma dużymi wyspami. Po drodze możemy odwiedzić półwysep Lipa gdzie w barze można zjeść pyszny obiad.

Na samym południowym końcu po wschodniej stronie jeziora leży ośrodek Czarnowodzianka przy którym znajduje się ujście Wdy.
WD03

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

 

Opis: 

 

Borsk - Czarna Woda

20 km (7h)

łatwa (**) drobne przeszkody w nurcie, kilka przenosek

Wysoki most kolejowy nad rzeką, Kamienne Kręgi w Odrach, mała elektrownia wodna i stawy hodowlane w Wojtalu, Pole do Paintballa na polu biwakowym w Czarnej Wodzie.


Kilometr za Borskiem rzeka rozwidla się. Kiedy dobijamy do przepustu przenosimy kajaki w prawo na starorzecze Wdy. Płynąc dalej prosto wybudowanym w XIX w. w celach melioracyjnych kanałem oddalilibyśmy się od rzeki. Przenosimy kajak 15m wokół zastawki i wodujemy go na wypłaconym, kamienistym odcinku. Rzeka na tym odcinku jest bardzo malownicza, czysta przezroczysta woda, płytko i kręto. Możemy podziwiać ładne krajobrazy. Czasami zdarzy się przeszkoda w postaci zwalonego drzewa. W Wojatlu czeka nas mała przenoska kajaków. Teraz już bez większych problemów dopływamy do Czarnej Wody. Mijając po lewej spory zakład produkcji płyt pilśniowych przpływamy pod mostem i po ok 200 m docieramy do pola biwakowego po prawej stronie.
WD04

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Opis: 

 

Czarna Woda - Czarne

15 km ( 5h)

bardzo łatwa (*)

Spokojny łatwy odcinek idealny dla początkujących, rodzin z dziećmi.


Zaraz za polem znajduje się chyba jeyne na tej trasie drzewo w nurcie. Należy przepłynać ostrożnei trzymając się lewej strony brzegu. Potem mijamy most drogowy i wpływamy na obszar łąk i pól. Rzeka płynie leniwie dosyć szerokim korytem. Zaczynamy wpływac w obszar Borów Tucholskich. Po drodze kilka miejsc gdzie możemy zrobić przerwę. Zimne Zdroje, Klaniny, leśniczówka Czubek.
WD05

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Opis: 

 

Czarne - Młynki

17 km (6h)

bardzo łatwa(*)

Piękne krajobrazy Borów Tucholskich, wyraźne ślady bytności bobrów.


Pola i łąki zaczynają przeplatać się z lasem sosnowym. Rzeka płynie spokojnie wijąc się i kręcąc. Niewiele śladów bytności człowieka. Można spotkać krowę ;P. Spływ kończymy za mostem drogowym Lubichowo- Ocypel , gdzie po prawej stronie ładne pole biwakowe przy leśniczówce Młynki.
WD06

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Opis: 

 

Młynki - Wdecki Młyn

14 km (5h)

bardzo łatwa (*)

Piękne krajobrazy Borów Tucholskich


Trasa dalej wiedzie przez Bory Tucholskie, Czasem pojawiają się  wysokie piaskowe zbocza, Po ok 5 km. natrafiamy na most kolejowy pod któym nurt przyspiesza i znajdują sie kamienie. Dopływamy do Wsi Wda gdzie można zrobić zakupy. Płyniemy dalej i dopływamy do Wdeckeigo Młyna gdzie znajdowała się elektrownia wodna. Tu wysiadamy z kajaków. w okolicy kilka ładnych pól biwakowych.
WD07

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Opis: 

 

Wdecki Młyn - Błędno

23 km

łatwa (**)

Rezerwat Krzywe Koło Pętli Wdy


Na tym odcinku rzeka płynie szybko, pojawiają się urwiste brzegi, a wokoło lasy sosnowe. Rzekę zasilają dopływy Kałębnica i Brzezianek. Płyniemy przez Rezerwat Krzywe Koło. W miejscowości Błędno kończymy spływ.WD08

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Opis: 

 

Błędno - Tleń

20 km

łatwa(**)

Ładne krajobrazy Borów Tucholskich


Rozpoczyna się najciekawszy, pełen licznych meandrów , odcinek rzeki. Wpływamy na tereny Wdeckiego Parku Krajobrazowego- utworzony w 1993 o powierzchni 237,86 km2. Prawie 60% powierzchni parku pokrywają lasy sosnowe. W korycie rzeki pojawiają się kamienie i głazy. W okolicy miejscowości Stara Rzeka przed mostem drogowym nurt przyspiesza, trzeba ominąć zwalony do wody pomnikowy wielki dąb - zależnie od poziomu wody, może być to trudna przeszkoda, przy niskim stanie wody można przepłynąć pod drzewem. W końcowym etapie rzeka przechodzi w długi wąski zalew Jeziora Żurskiego. DOpływamy do miejscowości Tleń, gdzie przed mostem po lewej stronie kończymy spływ.