Trasa średnia  Stara Kiszewa - Maliki Górne

          Trasa: Stara Kiszewa - Maliki Górne
Odległość: 8 km (ok 3  h)
 Trudność: łatwa(**), w niektórych odcinakch średnia(***) (krzaki, zwalone drzewa w nurcie),
Przenoski: jedna przenoska w Zamku Kiszewskim 120m.
   Atrakcje: Odcinki rzeki o pięknym naturalnym charakterze, szybkim nurcie, Ruiny Zamku Krzyżackiego,

8,0 km

Stara Kiszewa

Kajaki wodujemy na gminnej przystani kajakowej.  Po chwili mijamy wysoką kładkę, kilka domostw z małymi pomostkami, opływamy łukiem przykościelny teren i wpływamy w zalesiony teren, ale praktycznie bez przeszkód w nurcie. Teren robi się pagórkowaty. Po kilkuset metrach rzeka nagle nabiera tempa, tworzą się bystrza, ostre zakręty i szybki nurt mobilizują nas do sterownia. Przełom ma ok 400m. Ponownie wypływamy na otwartą przestrzeń, rzeka zwalnia i dopływamy do rozlewiska w Zamku Kiszewskim.

6,9 km

Zamek Kiszewski

Ciekawa miejscowość. Dopływamy do urządzeń hydrotechnicznych ( jaz, mała elektrownia) i najlepiej wysiadamy po prawej stronie, gdzie w jednym miejscu wycięto trawę.  Po lewej ruiny zamku krzyżackiego należącego do prywatnej osoby.  Warto poświęcić chwilę na zwiedzanie.
Aby płynąć dalej, przenosimy kajaki ok 400 m prawą stroną. Najlepiej zanim rozpoczniecie przenoskę warto zrobić rekonesans i sprawdzić gdzie można je zwodować. Po prawej stare popadające w ruinę elementy budowli hydrotechnicznej. Miejsce wodowania kajaków jest całkiem wygodne.  Po zwodowaniu płyniemy dalej i po ok 400 m rzeka po raz kolejny przyspiesza, płynie wartko ostro meandrując, brzegi wysokie, liczne bystrza. W nurcie leży ogromne drzewo. Można do niego przybić i wdrapując się na nie przerzucić kajaki. Po chwili czeka nas  kolejna niespodzianka - ostre szybkie kamienne bystrze. Od tego momentu rzeka wpływa na rozległe tereny łąk. Płynie leniwie prostym korytem. Przy brzegu od czasu do czasu rośnie olcha

4,6 km

Mała Wierzyca, Dwa Kasztany

Z lewej wpada do Wierzycy rzeczka Kaczanka (Mała Wierzyca). Od jeziora Gatno do ujścia stanowi 23 km szlak kajakowy będący alternatywą dla Wierzycy. Przy ujściu Małej Wierzycy znajduje się tablica informacyjna gospodarstwa agroturystycznego Dwa Kasztany. Aby się do niego dostać należy wpłynąć w Kaczankę ok 400 m (30 min). Naprawdę warto chociażby, jeśli nie na nocleg to na pyszny obiad. Jeśli ktoś nie chce wiosłować może zostawić kajki na łące i przespacerować się 250 m do widocznych zabudowań. Warto zastanowić się nad noclegiem w tym miejscu. Ceny od 50 zł /os, wspaniałe warunki, przesympatyczni weseli właściciele, smaczne domowe jedzenie zachęca do zrobienia właśnie tu przerwy. Dwa Kasztany są godne polecenia.

2,8 km

Bożepole Szlacheckie - most

Płynąc dalej rzeka leniwie wśród łąk i niewielkiej ilości porastających brzeg drzew dopływa do mostu drogowego Zblewo - Kościerzyna 224 w Bożympolu Szlacheckim. Pod mostem małe bystrze. Z mostem po prawej stronie możliwość wodowania kajaków w niezbyt łatwych warunkach. Za mostem rzeka wpływa w tereny zalesione, które zmieniają jej charakter. Czeka nas bardzo ładny malowniczy odcinek. Drzewa przy brzegu są przycięte i nie przeszkadzają w pływaniu. Początkowo gdy brzeg porastają wąskie nadrzeczne łąki, w nurcie brak przeszkód. Można tu spotkać miejscowych wędkarzy. Gdy rzeka wpływa bezpośrednio w las nabiera dzikiego charakteru. Co chwila w nurcie pojawiają się kamienie lub drzewa. Aby pokonać przeszkody bardzo rzadko trzeba wysiąść z kajaka, wprawny kajakarz ominie je bez kłopotu.

0,0 km

Maliki Górne - most

Gdy pojawiają się łąki oznacza to, że dopłynęliśmy do mostu w Malikach Górnych. 

MAPA TRASY

ORGANIZACJA SPŁYWU

Po wybraniu tej trasy należy się z nami skontaktować , najlepiej mailowo biuro@kajaki.stg.pl lub ewentualnie telefonicznie +48 601 633 292 podając następujące informacje:
- nazwę trasy,
- termin spływu,
- proponowaną godzinę rozpoczęcia,
- ilość uczestników (w tym dzieci),
- ilość kajaków jedno i dwu osobowych,
- swoje dane kontaktowe ( imię, nazwisko, nr telefonu).

Otrzymacie Państwo odpowiedź o możliwości zorganizowania spływu w podanym terminie. 

HARMONOGRAM
W dniu spływu, o ustalonej godzinie przyjedziecie do Malików Górnych, gdzie przy polu biwakowym zostawicie swoje auta. O umówionej godzinie przyjedzie nasz bus i razem z kajakami zawiezie Was do Starej Kiszewy. Rozpoczniecie spływ. Po dopłynięciu do Malików Górnych zadzwonicie do nas - przyjedziemy po sprzęt.

KOSZT SPŁYWU
http://kajaki.stg.pl/cennik.html

INNE WARIANTY TRASY

ZDJĘCIA

KONTAKT

Adres:

ul. Hallera 19a, 83-200 Starogard Gdański

Telefon:

+ 48 601 633 292

E-mail:

biuro@kajaki.stg.pl

Made with Mobirise web page maker